70 metų daržininkaujantis Jonas apie milžinus moliūgus, nuosavą salą ir meilę gamtai

Darže triūsiu nuo pat vaikystės: gyvenau kaime, su tėvais augindavome įvairias daržoves. Tad galima sakyti, kad ši veikla mane lydi visą gyvenimą. Net apie 70 metų!

Tėvai išmokė rūpintis augalais, taip ir susidomėjau daržininkyste. Ir laikai tokie buvo, kad smagu buvo turėti savo užaugintų daržovių ir vaisių be nitratų – skanu, sveika. Šį pomėgį galbūt dar lėmė ir tai, kad visą gyvenimą gyvenau nuosavame name, visada šalia žemės sklypas buvo, tad net nekilo minčių neturėti savo daržovių. Visada mane supo šiltnamis, gėlynai ir augalai. Gyvenu ant upės kranto, tad šalia savo rankomis įsirengiau privačią salą, išsikasiau kanalą. Sala moderni – su elektra, juokauju, kad tinka vakarėliams. Upės aplinką irgi tvarkau, nors tai valstybinė žemė, bet man smagu rūpintis augalais.

Daržininkauti man patinka, savo daržovės yra skanesnės, sveikesnės, gali anksti pavasarį užsiauginti, gali vėlyvą rudenį turėti. Be to, ir vaikams užauginame, didmiesčiuose ne visada jie laiko turi patys auginti.

Kol dirbdavau, daržas būdavo puikus poilsis po darbų. Žinoma, vaikai padėdavo. Dabar jau kelerius metus esu pensininkas ir jėgų dar turiu, tad sodas – tai ir poilsis, ir prasiblaškymas, ir atgaiva.

Norite tapti geru daržininku? Viena, ką pasakysiu: reikia mylėti gamtą, augalus, būti nuoširdžiam, darbščiam, atsakingam ir netinginiauti. Jei nepalaistysi – niekas neaugs, jei nevėdinsi šiltnamio – daržovės „iškeps“.

Neslėpsiu, patirtis daržininkaujant labai svarbi, nes tik taip neprarasi derliaus, bus jo daug. Tik savo darbu, patirtimi, patarimais iš kolegų, kaimynų, eksperimentais galima viską išmokti. Be to, dabar viskas daug paprasčiau, nes įvairios informacijos galima rasti internete.

Anksčiau patirties semdavausi vienaip, o dabar smagu pasiskaityti „Facebook“, paieškoti naujienų „Google“. Esu šiuolaikinis „senelis“ – prieš kelerius metus įvaldžiau kompiuterinį raštingumą, tad daug dalykų sužinau internete.

Smagu, kad patirtį perdaviau ir savo vaikams. Kol dukros gyveno Biržuose, padėdavo sodinti, laistyti, ravėti daržus. Dabar jos gyvena Vilniuje, turi nuosavus namus, pačios moka užsiauginti pomidorų, braškių, prieskoninių daržovių.

Maloniausia man – užsiauginti kuo įdomesnių daržovių, didelių, rekordinių ir be chemijos. Mėgstu eksperimentuoti su naujovėmis. Smagu, kad galiu laistyti savo daržoves, gėles paties rankomis įrengta laistymo sistema, kai vanduo pašildomas saulės spinduliais. Be to, man patinka būti gamtoje.

Grįžęs po daržo darbų jaučiuosi atsigavęs, pailsėjęs, linksmesnis. Nieko keista – 30 metų dirbau Miškų urėdijoje, visą dieną praleisdavau miške. Dešimt paskutinių metų dirbau medelyne, ten mane irgi supo augalai, sodinukai, laukas. Tiesiog neįsivaizduoju, kaip galėčiau užsidaryti namie ir nekvėpuoti grynu oru, nesirūpinti augalais.

Manau, kad esu tas retas augintojas, kuris augina laukinius miško česnakus. Atsivežiau iš miško ir jie užsiveisė. Sėkmingai ir dukroms Vilniuje prigijo, deja, pas vieną vagys pasidarbavo, išrovė. Šis augalas – pats nuostabiausias vitaminas, skanios salotos su grietine. Na, o visa kita, ką auginu, irgi egzotika, auginu ir paprikas, arbūzus, avietes, agrastus. Sode ir eglė buvo užaugusi iki 20 metrų aukščio. Tiesa, jos praėjusiais metais atsisakiau. Kas kelerius metus džiugina ir didžiuliai moliūgai. Didžiausias mano moliūgas svėrė net 28,50 kilogramo. Darže ir įdomios formos bulvių užauga, agurkų. Didžiuojuosi ir savo gyvatvore – bulvinių saulėgrąžų alėja.

Domiuosi, kaip keičiasi daržo ir sodo mados, smagu, kad vis daugėja ir žinių, sužinau, kas svarbu mano ar žmonos sveikatai. Itin džiugina eksperimentai.

Smagiausi nutikimai sode ir darže – susitikimas su užklydusiais gyvūnais. Dažnai savo darže randu žalčiukų. Mano namas ant upės kranto, tad ir bebrai dažnai užsuka, sukelia šiek tiek streso, bet... įdomu. Juokauju, kad užsiimu ne tik daržininkyste, bet ir gyvūnijos pasaulio stebėjimu.

Patinka ir elektros darbai, mėgstu pats meistrauti. Jaunystėje įrengdavau įvairių gudrybių nuo vagių, spąstų, signalizacijų, šviesos šou, būdavo linksma.