Daržovių niekada nebus per daug

Daržovių niekada nebus per daug

Metų pradžia – puikus laikas pradėti galvoti apie sodą ir daržą, nes netrukus prasidės ilgos vegetacijos daržovių sėja: paprikų, baklažanų, salierų, ankstyvųjų kopūstų ir pomidorų. Taigi, norint viską suspėti laiku, reikia pirmiausia nutarti, ką auginti. Tikime, kad aistringi sodininkai kasmet nori išbandyti ką nors nauja, tad šiemet daug dėmesio skiriame daržovėms, nes jų niekada nebus per daug!

Lietuvoje turbūt nerasime daržo, kuriame neaugtų šiltnamių ir daržo karaliai – pomidorai. Kasmet jų sėklų parduodame daugiau nei 200 tūkst. pakelių. Kai kurie daržininkai savo šiltnamyje išbando ne vieną ar dvi, o net po 20 ir daugiau veislių. Populiariausiais lauko pomidorais išlieka ‘Promyk’, taip pat daug metų vieni populiariausių yra ‘Tolstoi H’ – aukštaūgė veislė, kurios vaisiai sveria apie 100–110 g; ‘Brooklyn H’ – vaisiai mėsingi, skanūs; ‘Raissa H’ – ankstyvas, besikeičiančioms sąlygoms atsparus hibridas, užauginantis 140–160 g sveriančius vaisius.

Iš viso asortimente turime daugiau nei 70 veislių, tačiau šiemet asortimentą papildėme dar šešiomis naujomis. Siūlome auginti ‘Gaiardo H’ – vaisiai avietinės spalvos, pailgi ir labai skanūs; ‘Rubinka’ – kokteilinio tipo itin derlinga ir ankstyva veislė, vaisiai vartojami švieži arba džiovinami; ‘Bombonera H’ – vidutiniškai ankstyvas ‘Kumato’ tipo aukštaūgis pomidorų hibridas, ant kurio kekės užauga 6-9 vaisiai, sveriantys 40-50 g; veislė ‘Borsalina H’ užaugins 180–200 g kriaušės formos vaisius; ‘Corsaro H’ – vidutiniškai ankstyva, aukštaūgė, derlinga veislė, vaisiai pailgi ir dideli: 130–150 g, 12 cm ilgio.

Šiltnamyje raskite vietos ir paprikoms. Jose gausu ne tik vitaminų C, A ir E, bet net ir apdorotos jos išlaiko savo naudingąsias ypatybes. Jų vartojimas gerina bendrą odos būklę ir greitina ląstelių regeneracinius procesus, stiprina nagus ir skatina plaukų augimą. Šiemet, be naujų tradicinių saldžiųjų paprikų veislių ‘Bendigo H’ – kubo formos raudoni vaisiai ir ‘Quadrato D’asti Giallo’ – vaisiai stambūs, geltoni, keturių kamerų, siūlome išbandyti ir aitriųjų paprikų veislę ‘Jalapeno M’ – vaisiai užauga iki 7,5–8 cm ilgio, sunokę būna raudoni. Verta žinoti, kad kuo labiau sunokę vaisiai, tuo jie aštresnio skonio. 

Na, o kaipgi be agurkų? Tai viena populiariausių ir labiausiai paplitusių daržovių. Agurkuose esantis vanduo yra labai vertingas, nes jis distiliuotas pačios gamtos. Toks vanduo ištirpdo daugelį organizme esančių nuodų, be to, agurkai – mažiausiai kalorijų turinčios daržovės. Nors ‘Rodničiok Natur H’ vis dar yra viena mėgstamiausių veislių, dažnas atranda ir naujų, pavyzdžiui, praėjusiais metais pristatyta naujiena ‘Amelia H’ papuolė į populiariausiųjų dešimtuką! Tad šiemet hibridą ‘Wagner H’ siūlome išbandyti tiems, kuriems patinka trumpavaisės ilgai derančios veislės, o ‘Dafne H’ ir ’Elisabet H’ puikiai tiks tiems, kurie nori sulaukti itin ankstyvo derliaus. Šių veislių vaisiai neapkarsta.

Neužmirškite ir kitų tradicinių bei naudingų daržovių: morkų, burokėlių, kopūstų. Šios daržovės tinkamomis sąlygomis išlaikomos per žiemą, tad net ir viduržiemį galima skanauti patiekalų iš pačių užsiaugintų daržovių. Burokėliai šiuo metu išgyvena renesansą, tad siūlome išbandyti ne tik tradicinius raudonus, bet ir geltonus ‘Boldor’ – perdirbami šie burokėliai nekeičia spalvos, jie tinka sriuboms, salotoms, konservuoti. Morkos ‘Aron H’ nustebins savo šakniavaisiais, kurie užaugs 5–7 cm ilgio, gražios formos, labai skanūs. Ši veislė puikiai tinka sunkioms dirvoms. Taip pat verta išbandyti ‘Oneira H’ – vėlyvą derlingą ‘Imperator’ tipo morkų hibridą, kuris užaugina 26–28 cm ilgio, puikaus skonio šakniavaisius. Mėgstantiesiems ankstyvus kopūstus tiks ‘Pylon H’ – labai ankstyva nauja hibridinė veislė vasaros derliui. Gūžės labai skanios, tinkamos vartoti šviežios, sveria 2,2–2,7 kg, vienodo dydžio ir formos. 

Be to, išbandykite ir kitas daržovių kultūras: cukinijų ‘Sunstripe H’, kitaip nei kitų veislių, lapai neturi dygliukų; svogūnai ‘Exhibition’ nustebins ovalios formos, labai didelėmis ropelėmis, vidutiniškai sveriančiomis apie 350 g. Pavasarį patiekalus gardinkite savo išaugintomis salotomis ‘Bellino’, kurių keras didelis, su daugybe vyšnių raudonumo karpytų lapelių arba ‘Caipira’ – ankstyva, populiaria tarp profesionalių augintojų, ‘Grand Rapids’ tipo lapinių salotų veisle. Ridikėlių mėgėjams siūlome išbandyti vieną naujausių veislių ‘Diana’, išauginančią violetinės spalvos šakniavaisius baltu galiuku. O eksperimentuoti linkusiems daržininkams verta pabandyti išauginti melioną! Ankstyva veislė ‘Retato Degli Ortolani’ nudžiugins skaniais ir aromatingais vaisiais, kurių vidus geltonai oranžinis.

Straipsnio šaltinis: www.sodininkokalendorius.lt