Gausus ir sveikas derlius jūsų balkone

 Gausus ir sveikas derlius jūsų balkone

Pačių užaugintos daržovės neabejotinai sveikesnės ir skanesnės už tas, kurias perkame parduotuvėje. Nors gausiomis daržo dovanomis lepinasi tik turintys nuosavos žemės plotelį, vis dėlto, pasimėgauti savais prieskoniais ir kai kuriomis daržovėmis galima ir gyvenant bute. Balkone ar ant palangės gali augti bazilikai, mėtos, špinatai, pomidorai, paprikos ir net baklažanai.

Derlius vazonuose - nuo prieskonių iki daržovių

„Mažėjant ūkinių zonų plotams, kurie vis dažniau vietą užleidžia vejai, tačiau kartu populiarėjant sveikai mitybai, pastebime, kad vis daugiau žmonių atranda daržininkystę balkone. Galimybė mėgautis šviežiais prieskoniais ir daržovėmis, kurie auga čia pat, po ranka, vos kelių metrų plotelyje, neabejotinai atsiperka, o kai kam tampa naujai atrastu pomėgiu", - pasakoja J.Grigienė.

Pirmiausia, namuose susiruošus auginti daržoves ar prieskonius, reikėtų pasirūpinti sėklomis ar daigais, substratu, drenažu, loveliais, vazonais ir trąšomis. Prieš išbandant jėgas rimtojoje daržininkystėje, J. Grigienė rekomenduoja pradėti nuo prieskonių. Ant palangių ir balkone puikiai auga kvapnūs bazilikai, čiobreliai, rozmarinai, petražolės, mėtos ar mairūnai, kurie sudygsta vos per 4-11 dienų. Prieskoninių augalų derliumi galima džiaugtis ištisus metus - žiemą ir ankstyvą pavasarį juos reikėtų auginti namuose, ant palangės, o nuo balandžio-gegužės mėnesio galima perkelti į balkoną.

J. Grigienė atkreipia dėmesį, kad prieskoniniai augalai pasižymi organizmui naudingomis savybėmis: kalendros ar ciberžolės gerina virškinimą, raudonėlis stiprina kraują, mėtos reguliuoja žarnyno veiklą, gerina apetitą, o štai bazilikas puikiai tinka gydant peršalimo ligas, galvos skausmą ar kovojant su nemiga. Įdomu tai, kad be įprastų žaliųjų galima užsiauginti ir raudonlapių „Opal" veislės bazilikų, kurie ne tik pagardins patiekalus, bet ir papuoš palangę ar balkoną.

Pomidorai - tinkamiausia balkone auginti daržovė, kuriai pakanka saulės šviesos ir kokybiškos, derlingos dirvos. J.Grigienė balkone sodinti pataria šias veisles „Vilma", „Duo", „Venus", „Aztek", „Bajaja" ar „Black cherry" veislių pomidorus, kurių vaisiai apvalūs, iki 15-30 g svorio, švelniai salsvo skonio. Sudarius tinkamas auginimo sąlygas derliumi galima džiaugtis visą vasarą.

Kiek daugiau priežiūros prireiks egzotinėms daržovėms, pavyzdžiui, paprikoms. Šiems, nuo liepos iki rugsėjo žydintiems, augalams reikia daug saulės, tad tinkamiausia juos auginti ant palangės ar balkone, esančiame Pietų pusėje. Reikėtų nepamiršti paprikų patręšti kartą per dvi savaites ir reguliariai laistyti - vasaros metu tai daryti reikėtų kasdien. Lepiems augalėliams netiks bet koks indas, todėl rekomenduojama rinktis vazoną arba medinį lovelį. Namuose galima auginti tiek saldžiąsias („Afrodita", „California wonder", „Hamik"), tiek aitriąsias („De cayenne", ,,Draky‘‘) paprikas, geriausiai dera esant vėsiai vasarai įstiklintuose balkonuose. Paprastai paprikų vaisiais mėgautis galima rugpjūčio-spalio mėnesiais.

Balkono darželiui puikiai tiks ir baklažanai, žalialapės salotos, špinatai, greitai dygstančios gražgarstės ar net žemuogės. Svarbiausia, j. Grigienės teigimu, tinkamai pasirinkti ir mažame plote paskirstyti augalus, prieš sodinant kuo daugiau susižinoti apie kiekvieną augalą ir įsitikinti, ar augalui augti galite sudaryti tinkamas sąlygas.

Trumpa daržininko atmintinė                                                           

Jeigu iš pirmo karto nepavyko sulaukti gausaus derliaus, tai dar nereiškia, kad esate prastas daržininkas - tiesiog kažkur padarėte klaidų. Vertėtų atkreipti dėmesį į kelis J. Grigienės patarimus:

 

  • Pirmenybę teikite ne plastikiniams, o moliniams indams - juos labiau mėgsta augalai, o ir jūsų darželis atrodys gražesnis;
  • Balkone augantys sodinukai negauna natūralių, gamtoje esančių, medžiagų, todėl reikėtų įsigyti specialių trąšų;
  • Nors kai kuriems augalams patinka augti šiltnamio sąlygomis, įstiklintą balkoną vasaros metu vėdinkite, nes jūsų sodinukams reikia gryno oro;
  • Jeigu balkonas atviras, reikėtų pasirūpinti, kad augalai būtų apsaugoti nuo vėjo ir šalčio;
  • Nuo tiesioginių ir kaitrių saulės spindulių augalus reikėtų pridengti;
  • Viename lovelyje, taupydami vietą, galite drąsiai komponuoti kelis augalus. Pavyzdžiui, kvapniuosius bazilikus rekomenduojama auginti su kitais augalais dar ir dėl to, kad jų kvapas atbaido kenkėjus.

Naudokitės patarimaisį daržininkystę žiūrėkite su meile ir jau netrukus galėsite mėgautis gardžiais darbo vaisiais. Skanaus ir gausaus derliaus!