Nauja kolekcija nepakartojamam vasaros gėlynui

Nauja kolekcija nepakartojamam vasaros gėlynui

Pristatome naują svogūninių gėlių kolekciją vasaros gėlynams. Ji pradžiugins ir sužavės originaliomis spalvomis, formomis ir padės įgyvendinti seną svajonę – džiaugtis ilgai žydinčiu spalvingu gėlynu.

Gėlyną geriausia įkurti saulėtoje lysvėje, derlingoje dirvoje. Spalvingi, ryškūs, gausiai žydintys, prie aplinkos derantys augalai trauks žvilgsnį ir namo aplinkai suteiks savitą stilių. Gėlės gražiai atrodys auginamos tiek pavieniui, tiek grupėmis vejoje, prie baseinų, gėlynuose, alpinariumuose, pastatomuose ar pakabinamuose vazonuose.

Įsirengti šiuolaikinį gėlyną nėra sunku, jeigu rinksitės anksti pavasarį sodinamus ir iki didesnių šalnų žydinčius augalus. Kolekciją sudarančios gėlės universalios, jos tinka ne tik kaip apželdinimo elementas, bet ir skinti.

Viena iš nuostabių į kolekciją įtrauktų gėlių – pastaraisiais metais labai pamėgti kardeliai. Tai gėlė, be kurios jau neįsivaizduojame vėlyvos vasaros puokščių. O juk savo pačių užaugintų gėlių kompozicija – nuostabi galimybė išreikšti jausmus, švelnumą ir rūpestį. Jos papuošia namus ir sukelia daug teigiamų, nepakartojamų emocijų.

Siūlomas gausus kardelių spalvų pasirinkimas – nuo tamsiai raudonai žydinčių ʻBlack Starʼ, puikiai kontrastuojančių su žaliažiedžiais ʻGreen Starʼ, iki net trijų spalvų žiedynais pražystančių ʻVandohlaʼ. Tiems, kas seka madas ir nori būti ypač modernūs, patiks mišinys ʻSunsetʼ. Šio mišinio kardeliai žydi šiltomis oranžinės, gelsvos spalvos žiedynais ir leidžia džiaugtis madingiausiomis šio sezono spalvomis.

Sukūrus rožiniais ir melsvais žiedais išmargintą gėlyną, sodas taps šviesesnis, linksmesnis ir giedresnis. Tokį papuošalą padės suformuoti jurginai. Daugybės formų ir spalvų gėlės gali būti įvairiai pritaikomos – kadangi auga greitai, susodintos į vieną vietą suformuoja nepakartojamą žiedų sieną. Smulkiažiedės veislės tinka auginti pastatomuose vazonuose, žemaūgiuose gėlynuose. Be to, jurginai – vienos iš nedaugelio gėlių, kurios gėlyne žydės ilgiau nei du mėnesius.

Pristatome keletą šių gražuolių veislių. Vieni gražiausių – vandens lelijas primenantys jurginai dvispalviais žiedais ʻCaballeroʼ. Dydžiu jiems tikrai nenusileidžia veislė ʻKelvin Floodlightʼ – 25–30 cm žiedai gėlyne trauks akį ir stebins kiekvieną net lietingomis dienomis. Pagal žiedų dydį įspūdingi ir dvispalviais karpytažiedžiais žiedynais džiuginantys ʻShow ’N’ Tell’. Taip pat ir ʻPurple Gemʼ, be kurių jurginų gerbėjai neįsivaizduoja savo kolekcijos. Šios ilgakotės gėlės ypač tinkamos skinti.

Atkreipkite dėmesį – formuodami gėlyną pageidaujamų rezultatų sulauksite tik tada, kai augalus derinsite pagal žydėjimo laiką. Jūs galite sukurti vienspalvį, blyškų, giminingų spalvų ir atspalvių arba kontrastingą gėlyną. Tiesiog pagalvokite, kokio gėlyno trokštate. Įsidėmėkite, kad ryškios, skaisčios spalvos jaudina, žadina, o švelnios pastelinės – ramina.

Šiuolaikinis gėlynas neturėtų būti spraudžiamas į jokius rėmus ar formas. Tačiau kuo didesnį plotą jam skiriame, tuo didesnį efektą galime išgauti.

Gėlynuose gėlės derinamos ne tik pagal spalvas, aukštį, žydėjimo laiką, bet ir ilgalaikiškumą. Gėlininkų ypač mėgstamos tos, kurios toje pačioje vietoje gali augti ne vienus metus. Bene didžiausi rekordininkai šiuo požiūriu – bijūnai. Jų galima nepersodinti net 30 metų! Kai kurie sodininkai tvirtina, kad net ir po 50 metų jie atrodo visiškai neblogai.

Šios gėlės džiugina ne tik spalvų gausa, bet ir maloniu kvapu. Gėlininkų ypač mėgstami originaliomis spalvomis žydintys bijūnai. Pavyzdžiui, veislė ʻBlack Beautyʼ – viena iš kelių veislių pasaulyje, žydinčių beveik juodais pilnaviduriais žiedais, – puikiai kontrastuos su gėlininkų ypač vertinamais oranžiniais žiedais džiuginančiais ʻLaura Desertʼ.

Dėl originalių žiedų ir dekoratyvių lapų į gėlynus įsileidžiame ir gėles, kurioms reikia saulėtų bei šiltų vasarų. Tarkime, indinės kanos savo originaliais ir puošniais žiedynais sukuria ypatingą egzotiškų atogrąžų nuotaiką. Gražiausiai atrodo susodintos grupėmis. Kanos atsparios ligoms ir kenkėjams, nebijo vėjo. Aukšti stiebai pakankamai tvirti, prie kuolelių jų rišti nereikia.

Taip pat puikiai atrodys lelijos – daugiametės gėlės, kurios toje pačioje vietoje gali augti ne vienus metus. Puošnūs jų žiedynai – tikras gėlyno brangakmenis. Lelijos ypač tinka sodinti kartu su tulpėmis: nužydėjus tulpėms, gėlynas tampa nedekoratyvus, tad toje pačioje vietoje augančios lelijos savo nuostabiais žiedais pakeis gėlyno vaizdą. Iš šios rūšies gėlių tiesiog privaloma paminėti azijinių lelijų veislę ʻMapiraʼ. Jų blizgūs vyšninės, beveik juodos, spalvos žiedai puikiai dera su šviesiai rausvų žiedų veisle ʻPinkʼ. Kiek vėliau nei azijinės pražystančios karališkosios lelijos – nuo seno mėgstamos dėl didelių žiedų. Esant tinkamoms auginimo sąlygoms, ant vieno karališkųjų lelijų stiebo pražysta iki 15 žiedų.

Rinkdamiesi spalvinę gamą venkite margumyno. Pasirinkę pagrindinį augalą arba pagrindinę spalvą, leiskite jiems atsiskleisti visu savo grožiu – sudarykite tam tinkamą foną. Pasodinkite gėlyne paprastų žalių augalų arba neišsiskiriančių viksvų, miskantų, jukų, gerą foną kuria ir gyvatvorė, ypač jei žiedai šviesūs. Suderintose pagal žydėjimą augalų grupėse tie patys augalai skirtingu metų laiku gali būti pagrindiniai (kai žydi) ir foniniai (kai nežydi).

Ypač didelį dėmesį gėlyne skirkite foniniams augalams. Jie, beje, pastaraisiais metais tampa vis populiaresni. Be jų neįsivaizduojamas joks šiuolaikinis gėlynas. Šie augalai suteiks gėlynui natūralumo ir padės išryškinti įvairiaspalves gėles. O ir priežiūra gėlyno, kuriame yra foninių augalų, yra paprastesnė. Paprastai visi foniniai augalai auga greitai, jiems nereikia ypatingų sąlygų. Pavyzdžiui, radę vietą kininiams miskantams, sode turėsite grakštų augalą. Jie nėra reiklūs – tinka smėlingi, vandenį praleidžiantys dirvožemiai, augti jiems parinkite pietų pusę ir palikite pakankamai vietos plėstis, nepasodinkite šalia kitų ilgai toje pačioje vietoje augančių daugiamečių augalų.

Dar vieni daugiamečiai foniniai augalai – argentininės kortaderijos, dar žinomos kaip pampos žolė. Ypač mėgstamos ne tik dėl lapijos, bet ir plunksniškų žiedynų. Jų žiedynai naudojami puokštėms, o apšarmoję sodyboje sukurs nepakartojamą reginį. Augalai ne visada ištveria šaltą žiemą, todėl būtina juos pridengti. Vis dėlto, kadangi klimatas šiltėja, tinkamai prižiūrimi šie įspūdingi augalai gali puikiai puošti ir mūsų gėlynus. 

 

Linkime sukurti nepakartojamą gėlyną – drąsiai improvizuoti, žaisti augalų aukščiais, spalvomis ir formomis.

Plačiau apie gėles naršykite čiahttps://www.seklos.lt/lt/augalai-ir-sodinukai/pavasarines-svogunines-geles/